Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

+1 oy
4 Ocak 2016 Zorunlu Trafik Sigortası kategorisinde Adem Çevik (430 puan) sordu
4 Ocak 2016 mtv yeniden kategorilendirildi

2 Cevap

0 oy
4 Ocak 2016 Adem Çevik (430 puan) cevapladı

Trafik sigortası fiyatları cep yakacak.

Trafiğe kayıtlı aracı olan her vatandaşın yaptırması zorunlu olan trafik sigortasına zam mı geliyor? Türkiye Sigorta Birliği'nin yaptığı açıklama, "Trafik sigortası fiyatları artacak" yorumlarına neden oldu. Sigorta sektörünün son on yılda 7 milyar TL zarar ettiği bilgisini veren TSB, trafik sigortası poliçelerindeki fiyat artışının zorunlu hale geldiğini vurguladı. Açıklamasında 2015 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 1.7 milyar TL gibi çok yüksek miktarda zarar edildiğini belirten TSB, bu zarar nedeniyle Zorunlu Trafik Sigortası sisteminin sürdürülebilirliğinin yanı sıra sigorta şirketlerinin de zarar göreceğini ifade etti.

Açıklamada, "Sigorta şirketleri riski doğru fiyatlayarak trafik kurallarına uyan ve kaza yapmayan sürücüler ile sık kaza yapanları birbirinden ayırarak, kusurlunun oluşturduğu maliyeti kusursuza yüklemeyerek, adil ve sigorta tekniğine uygun politika izlemektedirler” denildi." Yani trafik kurallarına uyan ile uymayan, kaza yapan ile yapmayan sürücülerin trafik sigortası arasındaki fiyat farkı daha da belirginleşecek. 
 
ZAM SİNYALİ GEÇTİĞİMİZ AYLARDA VERİLMİŞTİ
 
TSB, geçtiğimiz aylarda da 2016 trafik sigortası fiyatlarının değişeceğinin sinyalini yaptığı açıklamayla vermiş, yeni sisteme yönelik şunları söylemişti: "Trafik branşında maliyetleri artıran en önemli unsurlardan birisi de mevzuatta bazı tanımların ve maliyetlerin öngörülebilir olmamasıdır. 1 Haziran'da uygulamaya giren yeni genel şartlar ile mevzuatta belirsiz olan hususlara açıklık getirilmiş, geçmişte yaşanan ve sigortanın mantığına, tekniğine uygun olmayan yaklaşımlar sonlandırılarak, hakkaniyete uygun düzenlemelerle kişilerin hak ettikleri tazminatları aracıya gitmelerine gerek kalmadan ve daha hızlı alabilmelerine imkan verilmiştir. Bu düzenlemenin ivedilikle kanuni düzenlemelerle de desteklenmesi 19,4 milyon araç sahibinin üzerindeki trafik sigortası fiyat yükünü azaltacaktır."
 
TRAFİK SİGORTASI FİYATLARINI BELİRLEYEN FAKTÖRLER
 
Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Aracın kayıtlı olduğu il sadece bunlardan biri. Aracın; markası, modeli yaşı, hasar geçmişi, sürücünün ise; mesleği, yaşı, ehliyet aldığı tarih ve hasarsızlık indirimi gibi etkenler, ödenecek primde etkisi bulunan diğer faktörler.

4 Ocak 2016 Adem Çevik (430 puan) yorumladı
Anlaşılan fiyatlar artmaya devam edecek.
0 oy
4 Ocak 2016 mtv (830 puan) cevapladı

Yoruma ne gerek...

41 soru

18 cevap

1 yorum

21 üye

Hoş geldiniz, Motorlu Taşıtlar Vergisi sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...